Üniversite Türkçe Hazırlık 5’li Eğitim Paket Programı

(Vize + Yurt + Türkçe + YÖS/ALES + Ücretsiz Eğitim ve Burs Danışmanlığı + Öğrenim İkameti)

Mengütaş Dil Eğitim Merkezinde Yabancılar için Türkçe dersi Orta Asya ve Kafkasya’dan gelen Türk soylu öğrenciler ile anadili Türkçe olmayan diğer yabancı öğrencileri bir birinden ayırarak Türkçe eğitimi verilmektedir. Bu eğitim uygulaması sadece Mengütaş’ta mevcuttur.

Mengütaş Türkçe öğretmenleri Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinin Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olan, Yabancılara Türkçe eğitiminde tecrübeli ve genç Türk hocalardır.

Mengütaş Üniversite Türkçe Hazırlık Paketi detayları aşağıdaki gibidir:

Mengütaş Üniversite Türkçe Hazırlık Eğitimi: Türkiye’de kendi imkanı ile üniversitelerde lisans ve lisansüstü eğitimi almak için gelen yabancı öğrencilere uygulanan programdır. Uygulamalar ise:

1) Eğitim Vizesi

Türkiye’de kendi imkanı ile üniversitelerde lisans ve lisansüstü eğitimi almak için gelen yabancı öğrencilere Mengütaş TÖMER Türkçe Kursu davetiyesi gönderilir ve ilgili ülkelerdeki T.C. Büyükelçilik veya Başkonsolosluklardan öğrenci vizesi alınır.

Davetiye Ücreti: 100 Amerikan dolarıdır, davetiye ücreti öğrenci eğitim vizesi alıp, Mengütaş’a kesin kaydını yaparken kurs ücretinden düşer.

2) Karşılama

Öğrenci ülkesinden eğitim vizesini alıp Türkiye’ye geldiğinde Mengütaş Görevlileri tarafından İstanbul havalimanında karşılanır ve otobüs ile Ankara’ya gönderilir. Ankara’da da Mengütaş Görevlileri tarafından karşılanarak Mengütaş’a kesin kaydı yapılır.

Karşılama Ücreti: 75 Amerikan dolarıdır. (İstanbul – Ankara otobüs bileti 30 Amerikan doları, taksi parası ve görevlinin diğer masrafları 45 Amerikan dolarıdır.)

3) Konaklama ve Yemek

Mengütaş’a kesin kaydını yaptıran Üniversite Türkçe Hazırlık eğitimi görecek olan öğrencileri Mengütaş’ın anlaştığı yurt veya Mengütaş’ın açtığı öğrenci evlerine yerleştirilir. Öğrencinin kaldığı yerde sabah kahvaltı ve akşam yemeği verilir.

Konaklama ve Yemek Ücreti: Aylık 125 – 200 Amerikan Doları arasıdır. (Yurt veya Öğrenci Evi aylık ücretlerinde sabah ve akşam yemeği de konaklama ücretine dahildir.)

4) Üniversite Türkçe Hazırlık Eğitimi (Türkçe + YÖS/ALES)

Türkiye’de kendi imkanı ile üniversitelerde lisans ve lisansüstü eğitimi almak için gelen Türk soylu öğrenciler için Türkçe 7 ay, Yabancılar için Türkçe 9 aylık Türkçe Hazırlık ve 5 aylık YÖS / ALES sınavlarına hazırlık eğitimi verilir.

Mengütaş Türkçe Hazırlık paket programı öğrencilerine 7 veya 9 aylık Türkçe programı sonunda T.C. Milli Eğitim Bakanlığı onaylı Yüksek Türkçe Sertifikası verilir.

hititDers Kitabı: Ankara Üniversitesi TÖMER Yabancılar için Türkçe HİTİT 1., 2. ve 3. Kitapları

Not: Yabancılar için Türkçe eğitiminde Ankara Üniversitesi TÖMER eğitim müfredatı uygulanmaktadır.

Türk Soylular için Eğitim Dönemi ve Ders Programı: 

Güz Dönemi: Eylül – Aralık arası 4 ay Temel ve Orta Türkçe ve YÖS / ALES Sınavlarına Hazırlık (Lisans adayları için YÖS, Lisansüstü adayları için ALES)

Bahar Dönemi: Ocak – Mayıs arası 3 ay Yüksek Türkçe ve YÖS / ALES Sınavlarına Hazırlık (Lisans adayları için YÖS, Lisansüstü adayları için ALES)

Türkçe ve YÖS/ALES kitap ücretleri 60$ civarında olup, kurs ücretine dahil değildir.

Yabancı Öğrenciler için Eğitim Dönemi ve Ders Programı: 

Güz Dönemi: Eylül – Şubat arası 6 ay Temel ve Orta Türkçe ve YÖS / ALES Sınavlarına Hazırlık (Lisans adayları için YÖS, Lisansüstü adayları için ALES)

Bahar Dönemi: Şubat – Mayıs arası 3 ay Yüksek Türkçe ve YÖS / ALES Sınavlarına Hazırlık (Lisans adayları için YÖS, Lisansüstü adayları için ALES)

Türkçe ve YÖS/ALES kitap ücretleri 100$ civarında olup, kurs ücretine dahil değildir.

Yabancılar için Türkçe Öğretmenleri

Mengütaş Türkçe öğretmenleri Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinin Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olan, yabancılara Türkçe eğitiminde tecrübeli ve genç Türklerdir.


Sümeyye Hanne Akbaş: Yabancılar için Türkçe Öğretmeni

Ülkesi: Türkiye

Eğitim Durumu: Ankara Üniversitesi  Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatı  (Lisans)

Tecrübesi: 1 Yıllık Türkçe Öğretmenliği (Yabancılar için Türkçe), (Ankara / Türkiye)

Verdiği Dersler: Türk Soylular için Türkçe, Yabancılar için Türkçe

Bildiği Diller: Türkçe, İngilizce


Alparslan Karabağ: Yabancılar için Türkçe Öğretmeni, Osmanlıca Öğretmeni

Ülkesi: Türkiye

Eğitim Durumu: Gazi Üniversitesi  Türk Dil ve Edebiyatı  (Y. Lisans)

Tecrübesi: 2 Yıllık Yabancılar için Türkçe Öğretmenliği, Osmanlıca Dil Eğitimi

Verdiği Dersler: Türk Soylular için Türkçe, Yabancılar için Türkçe, Osmanlıca

Bildiği Diller: Türkçe, İngilizce


YÖS Hazırlık Kursu Öğretmenleri

Mengütaş YÖS Hazırlık öğretmenleri Türkiye’nin en ünlü üniversitelerine çok yüksek YÖS sınavı puanıyla kazanan Matimatik veya Fizik bölümlerinden mezun olan, YÖS sınavı hazırlık eğitiminde tecrübeli kişilerdir.


Doolos Aibek Uulu: YÖS Hazırlık Öğretmeni

Ülkesi: Kırgızistan

Eğitim Durumu: Orta Doğu Teknik Üniversitesi Fizik Bölümü 4. Sınıf Öğrencisi

Tecrübesi: 1 Yıllık YÖS Hazırlık Öğretmenliği, (Türkiye)

Verdiği Dersler: YÖS Hazırlık Eğitimi (IQ, Matimatik ve Geometri)

Bildiği Diller: Türkçe, İngilizce, Kırgızca, Rusça & Çince


IMG_2705

5) Türkiye Öğrenim İkameti: 

Mengütaş’ta Üniversite Türkçe Hazırlık Eğitim programına kesin kayıdı yapılan yabancı öğrencilere Mengütaş’ta Türkçe öğrenim gördüklerine dair bir senelik öğrenci belgesi verilir. Öğrenci Mengütaş’tan aldığı öğrenci belgesi ile Ankara İl Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şubesinden öğrenim oturum izni alabilirler.

6) Ücretsiz Eğitim ve Burs Danışmanlığı:

Üniversite Başvurusu: Mengütaş’ta 7 + 5 veya 9 + 5 hazırlık paket eğitim programına katılan yabancı öğrencilerin üniversite başvurularına ücretsiz danışmanlık hizmeti yapılır.

Burs Başvurusu: Devlet bursu olan Türkiye Burslarına başvurularına ücretsiz danışmanlık yapar ve yol gösterir. Özel burs olan sivil toplum kuruluşları olarak vakıf ve dernekler bursları başvuru işlemlerine ücretsiz danışmanlık yapar ve yol gösterir.

Mengütaş 7 + 5 veya 9 + 5 aylık Üniversite Türkçe Hazırlık eğitim paket programına katılan yabancı öğrencilerin üniversiteleri kazanma oranına % 90 olarak garanti veriyor.

Mengütaş Türkçe Öğretmenleri (Yabancılar için Türkçe)

Mengütaş Türkçe öğretmenleri Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinin Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olan, Yabancılara Türkçe eğitiminde tecrübeli ve genç Türklerdir.


Türk Soylular için Türkçe Kurları ve Kur Süreleri: 7 ay

Temel Türkçe (1 ve 2): 2 ay

Orta Türkçe (1 ve 2): 2 ay

Yüksek Türkçe (1 ve 2): 3 ay

Yabancılar için Türkçe Kurları ve Kur Süreleri: 9 ay

Temel Türkçe (1 ve 2): 3 ay

Orta Türkçe (1 ve 2): 3 ay

Yüksek Türkçe (1 ve 2): 3 ay

Üniversite Türkçe Hazırlık Programı: Haftada 5 gün, günde 4 saat, aylık toplam 80 saat.

Üniversite Türkçe Hazırlık Programı Ders Saatleri:

Sabah Grubu: 09:00 – 12:50 (4 saat)

Öğleden Sonra Grubu:  14:00 – 17:50 (4 saat)

Not: Mengütaş’ta bir ders saati 50 dakikadır. Mengütaş’ta Türkçe kur seviye saatleri Türkçe kursuna katılan Türk soylu veya yabancı öğrencilere göre belirlenmiş olup, Türk soylu öğrenciler için bir kur 40 saat, yabancı öğrenciler için bir kur 60 saattir. Türk soylular için Türkçe kursu toplam 7 ay, Yabancılar için Türkçe toplam 9 ay sürmektedir.

Mengütaş Dil Eğitim Merkezi Kalite odaklı çalışma yapmakta olup, size 9 veya 12 kişilik güzel bir ortamda bilgisayar ve projektör destekli dil eğitimi hizmeti sunar.

Sınıflar en az 6 öğrenciden oluşur, eğer öğrenci sayısı 6’dan az ise, kurum ders ücretlerini öğrenci sayısı ve öğretmen maaşına göre yeniden belirleyebilir. Öğrenci sayısı 1 ile 3 arası ise, kurs ücreti özel ders olarak hesaplanabilir.


Not: Mengütaş Dil Eğitim Merkezi Kalite odaklı çalışma yapmakta olup, size güzel bir ortamda bilgisayar ve projektör destekli dil eğitimi hizmeti sunar.

Güzel Ortamda En Uygun Ücretle Kaliteli Yabancı Dil Eğitimi Hizmetinizdedir.

Mengütaş Derslik Ortamı Fotoğrafları için Tıklayınız.

iletisimMengütaş Dil Eğitim Merkezi İrtibat Bilgileri 

Tel: +90 312 231 67 57

Cep: +90 533 096 67 57

Whatsapp: +90 533 761 97 67

E-mail: bilgikut@gmail.com

Web: http://www.mengutas.com/

Skype: mengutas

Facebook: www.facebook.com/mengutasdil

Adres: Mithatpaşa Cad. No: 38, Kat: 3 & 4, Kızılay, Çankaya / Ankara (Kızılay Mithatpaşa Köprü yanı)

Adres – 2 (Özel Dersler): Mithatpaşa Cad. No: 45, Kat: 4, Kızılay, Çankaya / Ankara (Kızılay Mithatpaşa Köprü yanı)

Google Haritası Mengütaş Tarifesi

Kurs Bilgi Formu (Mesaj bırakın, biz size dönüş yapalım.)
Mesajınızı iletin, kısa sürede size dönüş yapılım. (Not: Katılmak istediğiniz kursu açıkça belirtin lütfen.)