YÖKDİL Kursu, Ankara

Türkçeyi çok iyi bilen Ana dili İngilizce olan Yabancı öğretmenlerimizle YÖKDİL sınavı hazırlık kurslarımız devam etmektedir. Dönemsel olarak YÖKDİL Hazırlık Kursu açılan yeni grup için minimum 6 öğrenciyle başlayacak olup grup kişi sayısı kontenjanımız 12 kişiyle sınırlıdır. YÖKDİLFen BilimleriSosyal Bilimler ve Sağlık Bilimleri olarak 3 ayrı alandan oluşmaktadır.


YÖKDİL Kursu hakkında detaylar aşağıdaki gibidir:

 Kurs Çeşidi Yoğun
 Haftalık Ders Saati 9 Saat (Günde 3 saat, haftada 3 gün)
 Aylık Ders Saati 36 Saat
 Kurs Günleri Pazartesi, Çarşamba ve Cuma veya Hafta sonu
 Kurs Süresi 3 ay / 108 Ders Saati
 Kurs Ücreti Bizi arayıp fiyat bilgisi alabilirsiniz +90 533 096 67 57
 Kurs Saatleri (Seçilebilir) Hafta içi: 18:30 – 21:20 Hafta Sonu: 10:00 – 12:50
 Bir Ders Saati 50 dakika
Beceriler Okuma, anlama, yazma ve konuşma becerileri geliştirilir.
 Eğitim Materyalleri Eğitim Materyalleri kurs ücretine dahil değildir.

Not: Öğrencinin İngilizce A2 seviyesinde olması ön koşuldur. Eğer öğrenci İngilizce A2 seviyesinde değilse 2 ay (72 saatlik) ön hazırlık eğitimi almalıdır. Ders gün ve saatleri öğretmen ve öğrencilerin özel durumuna göre değişebilir.


YÖKDİL (Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı) dair Bilgiler
  • YÖKDİL, ÜDS kaldırıldıktan sonra İngilizce ve diğer yabancı dil sınavlarının alana özgü olması yönünde bir beklenti içerisinde olan Akademik camia için Yeni YÖK tarafından gerekli görülen, YDS formatına yakın, ancak daha kolay bir sınavdır.
  • YÖKDİLFen BilimleriSosyal Bilimler ve Sağlık Bilimleri olarak 3 ayrı alandan oluşmaktadır. Adaylar kendi alanına odaklanabilecekleri gibi, istedikleri alandan da sınava girebililmektedir. Adaylar sınava girmek istedikleri alanı sınav başvurusu esnasında seçecektir. Adaylar sınav başvurularını onayladıktan sonra alan tercihlerini değiştiremeyecektir.
  • Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil (YÖKDİL) Sınavı, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı himayesinde Anadolu Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi işbirliği ile düzenlenmektedir. YÖKDİL sınavı soruları Ankara Üniversitesi tarafından hazırlanmakta, sınav organizasyonu ise Anadolu Üniversitesi tarafından gerçekleştirilmektedir.
  • YÖKDİL sınavı yılda 2 kezMart ve Temmuz aylarında, 09.30 – 12.30 saatleri arasında 3 saatlik tek oturumda 30 ilde35 merkezde gerçekleştirilmektedir. İlki İngilizce alanında yapılan sınav gelecek dönemlerde Almanca, Fransızca, Arapça olarak da genişletilecektir. Adaylara, aynen YDS’de olduğu gibi çoktan seçmeli ve 5 cevap şıklı 80 adet sorusorulmaktadır ve 180 dakika sınav süresi verilecektir.
  • Değerlendirme 100 (yüz) puan üzerinden, yalnızca doğru cevaplar dikkate alınarak yapılacak, yanlış cevaplar sınav sonucuna etki etmeyecektir. Toplam puan, doğru sayıları 1.25 ile çarpılarak hesaplanmkatadır.
  • YÖKDİL sınav başvuruları elektronik ortamda www.yokdil.yok.gov.tr internet adresi üzerinden, sınav takviminde belirtilen başvuru süresi içinde yapılacaktır. Sınav ücreti 75 TL’dir.
  • YÖKDİL sınav notu yükseköğretim kurumlarındaki tüm akademik kadrolara başvuru yapmak için kullanılabilir. Sınav notunuzun YDS sınavında uygulandığı gibi, doktora başvuru sürecinden en az 55doçentlik başvuru sürecinde de en az 65 olması gerekecektir. Bazı puanlar kurumlara göre de değişiklik göstgerebilmektedir.
  • YÖKDİL’in geçerliliğine ilişkin düzenlemeler YDS ile aynıdır. YÖKDiL sadece Akademik başvurular için YDS ile eşdeğer kabul edilmektedir. TUS ve DUS sınavına girecek adaylar da YÖKDİL puanını (50) kullanabilmektedir. YÖKDİL Kamu’da ve Akademik camia dışında başka bir kurumda YDS ile aynı geçerliliğe sahip değildir.

YÖKDİL Sınav Formatı

YÖKDİL sınavında YDS’den farklı olarak Diyalog ve Yakın Anlamlı Cümleyi Bulma soru tipleri mevcut değildir. Ayrıca Cümle Tamamlama soruları 11, Çeviri soruları 12, Paragraf Tamamlama ve anlam bütünlüğünü bozan cümle soruları 6’şar adet sorulmaktadır. Okuma parçaları ise 3‘er soruluk 5 paragraf halinde 15 sorudan oluşmaktadır. YÖKDİL sınavı zorluk derecesi bakımından YDS ile kıyaslandığında adaylar YÖKDİL sınavında ortalama 15 puan daha fazla alabilmektedir.

1-6 Kelime soruları 31-41 Cümle Tamamlama 54-59 Paragraf Tamamlama
7-20 Dil bilgisi soruları 42-47 İngilizce-Türkçe Çeviri 60-65 Anlam Bütünlüğü
21-30 Cloze Tests 48-53 Türkçe-İngilizce Çeviri 66-80 Okuma Parçaları

Sınıflar en az 6 öğrenciden oluşur, eğer öğrenci sayısı 6’dan az ise, kurum ders ücretlerini öğrenci sayısı ve öğretmen maaşına göre yeniden belirleyebilir. Öğrenci sayısı 1 ile 3 arası ise, kurs ücreti özel ders olarak hesaplanabilir.


Not: Mengütaş Dil Eğitim Merkezi Kalite odaklı çalışma yapmakta olup, size güzel bir ortamda dil eğitimi hizmeti sunar.

iletisimMengütaş Dil Okulu

Mobile & Whatsapp: +90 533 096 67 57

E-mail: bilgikut@gmail.com

Web: https://www.mengutas.com/

Facebook: www.facebook.com/mengutasdil

Adres: Mithatpaşa Cad. No: 38, Kat: 4 & 3, Kızılay, Çankaya / Ankara

(Konum olarak Kızılay Mithatpaşa Köprü altı Ziraat Bankası arkasındaki Hacettepeliler Eğitim Binası 4. & 3. Katlar)

Google Haritası Mengütaş Tarifesi